Obywatele Białorusi coraz częściej decydują się na emigrację do Polski. Znają języki obce, mogą zarobić tu więcej niż u siebie i przebywać względnie blisko domu. Zmiany w liczebności obywateli Białorusi widać wyraźnie w ujęciu krajowym. Jeszcze w 2016 roku było to 9661 osób, w tym roku już 16 040.

Według danych organizacji La Strada jeszcze w 2013 roku obywatele Białorusi częściej wyjeżdżali do pracy do Rosji. W Polsce przyciąga ich przede wszystkim dobra sytuacja gospodarcza i problemy polskich pracodawców ze znalezieniem pracowników. Zatrudnienie z łatwością podejmują nie tylko osoby niewykwalifikowane.

Ewelina Nurczyk, redaktor CareersinPoland.com, zwraca uwagę, że wzrost zainteresowania rozpoczęciem życia w Polsce widać także na portalu. Pracowników cechuje znajomość języków obcych. – Wiele osób z Białorusi i Ukrainy, które znalazły zatrudnienie w międzynarodowych korporacjach, pracuje na stanowiskach z wykorzystaniem zachodnioeuropejskich języków, np. niderlandzkiego czy niemieckiego – wyjaśnia.

Wzrost liczby pracowników ze wschodu widoczny jest też w State Street, gdzie stanowią oni drugą grupę etniczną po Polakach, wskazuje Renata Szostak, dyrektor personalna State Street Bank Polska. Kluczowym czynnikiem są warunki jakie oferują pracodawcy w Polsce. –  Zauważamy, że pracownicy ci łatwo się asymilują, cechuje ich dobra znajomość języków obcych i wysoka motywacja. Nie ma też barier językowych i kulturowych – mówi Szostak.

Rynek polski jest jednym z najbardziej przyjaznych, jeśli chodzi o zatrudnianie obcokrajowców w całej Unii Europejskiej. Wszystko wskazuje na to, że trend ten się pogłębi. – W przyszłym roku oczekuje się na ustawy pozwalające na jeszcze bardziej uproszczone procedury legalizacji pracy. Dzięki temu, duże korporację, jak SSB mogą się cieszyć z szerokiej różnorodności narodowej, co z kolei bardzo pozytywnie się odbija na wewnętrznej kulturze organizacyjnej – podsumowuje Andriy Kerez, EMEA Head of University Relations.

Źródło: biznes.lovekrakow.pl

Info

Z nami mogą Państwo szybko pozyskać zespół pracowników do zrealizowania projektu. Zawsze jesteśmy w kontakcie z naszymi klientami.

Dołącz do nas