Europejscy przedsiębiorcy w ostatnich latach w wielu wypadkach mają ogromny problem ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanej kadry roboczej. Większość firm szuka zatem wsparcia w pracownikach zagranicznych, pochodzących z Europy Środkowo-Wschodniej. Dotyczy to nie tylko przedsiębiorstw z Polski, ale także z krajów Europy Zachodniej. Te ostatnie często są w stanie zaproponować imigrantom z Ukrainy, Białorusi czy Kazachstanu lepsze warunki pracy i płacy niż polskie firmy. Aby mogły one skutecznie konkurować z zagranicznymi podmiotami w zakresie walki o pracowników ze Wschodu, konieczne jest natychmiastowe przyjęcie różnych zmian w polityce migracyjnej kraju.
Polskie organizacje pracodawców od lat wysuwają względem rządu określone postulaty dotyczące modyfikacji krajowej polityki migracyjnej i jej dostosowania do aktualnych potrzeb rynku pracy. W szczególności zwraca się tutaj uwagę na konieczność jej ujednolicenia z takimi sferami funkcjonowania społecznego, jak ochrona zdrowia, edukacja oraz polityka społeczna. Wskazuje się także, że kwestią zatrudniania cudzoziemców powinno zajmować się nie MSWiA – tak jak miało to miejsce do tej pory – ale poszczególne resorty gospodarcze. Zwraca się też uwagę na konieczność wydłużenia okresu możliwości pracy według uproszczonych procedur z 6 do co najmniej 12, albo 18 miesięcy. Także system obsługi obcokrajowców powinien zostać zinformatyzowany.
Zarówno polskie przedsiębiorstwa, jak i szukający zatrudnienia w Polsce obcokrajowcy mogą poszukać kompleksowej pomocy w nawiązaniu wzajemnej współpracy w profesjonalnych agencjach. Jedną z nich jest JD Mercury.