Obecnie na rynku pracy jest duży popyt na nowych pracowników – głównie pracowników fizycznych. Potwierdzają to dane przedstawione w raporcie Trenkwalder Polska „Rynek pracy oczami pracodawców”. Zapotrzebowanie to nie wynika z wzrostu gospodarczego lecz z rotacji pracowników.
Firmy poszukują nowych pracowników oraz zwiększają zatrudnienie. Według danych z raportu ponad 70% pracodawców zwiększyło liczbę zatrudnianych pracowników o 1/10. Jednak dane GUS przedstawiają, że pomimo zwiększenia zatrudnienia to nie ustały utworzone nowe miejsca pracy. Wskazuje to na rotacje pracowników – zatrudnianie nowych na miejsce innych. Rotacja pracowników staje się coraz bardziej powszechna. Na zmianę pracy decydują się nie tylko młode osoby rozpoczynających karierę zawodową, ale również osoby z doświadczeniem, które wcześniej nie decydowały się na takie ryzyko. Według raportu opublikowanego przez Trenkwalder Polska około 67% firm w Polsce planuje rekrutować nowych pracowników, są to zarówno małe 68%, średnie 65% i duże 69% przedsiębiorstwa. Pracodawcy muszą skupić się na pozyskiwaniu nowych pracowników w sposób efektywny, ale również dołożyć wszelkich starań aby zredukować ryzyko odejść pracowników doświadczonych.
W obecnej sytuacji zauważalny jest deficyt specjalistów z wysokimi kwalifikacjami oraz wąskimi kompetencjami. Dodatkowo istnieje niedopasowanie umiejętności pracowników a potrzebami przedsiębiorstw. Największe niedobory zauważane są wśród pracowników fizycznych. Czynniki takie jak emigracja zarobkowa, kryzys demograficzny, wzrost liczby osób biernych zawodowo oraz niedopasowanie szkolnictwa do potrzeb rynku spowodowało trudności na rynku pracy. Eksperci twierdzą, że nadchodzących latach zabraknie 3-4 mln pracowników, a w dalszej przyszłości do 2050 roku aż 10 mln.
Twojej firmie brakuje specjalistów?
Zatrudnij obcokrajowców!
Specjaliści z Ukrainy i Białorusi zatrudniani przez JD Mercury to najlepszy wybór dla Twojego biznesu.