Według przeprowadzonych niedawno badań, prognozuje się, że w najbliższym okresie aż 40% firm działających w branży motoryzacyjnej planuje rozwój swojej działalności, skutkujący zwiększeniem liczby poszukiwanych pracowników. Oznacza to, że rynek ten w kolejnych latach stanie się coraz bardziej otwarty na pracowników z Ukrainy i z innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. W tym sektorze wciąż brakuje rąk do pracy, a to oznacza, że wzrastają także oczekiwania finansowe kandydatów na określone stanowiska. Co istotne, problem ten występuje nie tylko w Polsce, ale też w innych krajach europejskich (m.in. na Słowacji, w Czechach, Turcji oraz Rumunii).
Polskie firmy motoryzacyjne w pierwszej kolejności szukają nisko wykwalifikowanych pracowników fizycznych. Mając na uwadze wciąż jeszcze relatywnie niewygórowane oczekiwania finansowe Ukraińców, chętnie sięgają one po pracowników z tego kraju. Za ich skłonnościami do zatrudniania cudzoziemców z tego kraju stoją głównie uproszczone procedury przyjmowania ich do pracy, zbliżoną mentalność kulturową, a także podobny język, dzięki któremu łatwo można wyeliminować ewentualne bariery komunikacyjne. Okazuje się, że w pierwszej połowie 2019 roku w porównaniu do analogicznego okresu z poprzednich 12 miesięcy znacznie wzrosła liczba wydawanych oświadczeń dotyczących planów zatrudnienia Ukraińców w firmach automotive.
Polscy pracodawcy przyznają, że obecnie trudniej jest znaleźć pracowników z Ukrainy niż jeszcze rok wcześniej. Dzieje się tak z uwagi na wysokie zapotrzebowanie na kadry robocze z tego kraju w innych europejskich gospodarkach, które nierzadko są w tanie zaoferować Ukraińcom znacznie wyższe pobory niż w Polsce. Duża część tych osób pracuje m.in. w Niemczech, Czechach, Portugalii oraz na Węgrzech.
Nasz kraj nie jest w stanie zaoferować im tak wysokich pensji, jak w tych krajach, jednak odpowiednio prowadzona polityka migracyjna powinna finalnie pomóc w zatrzymaniu ukraińskich pracowników w Polsce. Ogromną wagę w tym aspekcie należy przykładać do maksymalnego uproszczenia procedur wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemców w naszym kraju. Część Ukraińców wybiera Polskę jako kraj swojego zamieszkania i pracy ze względu na bliskość geograficzną i kulturową. Warto utwierdzać ich właśnie w tej decyzji.
Problem wakujących stanowisk pracy w branży motoryzacyjnej powinny rozwiązać otwarte w szkołach zawodowych profile automotive. Ponadto na bieżąco organizuje się również w firmach szkolenia i warsztaty dla nowych i dotychczasowych pracowników.