W Polsce od kilku już lat obserwujemy stały przyrost obcokrajowców przybywających do kraju w celach zarobkowych. Zachęca ich do tego utrzymująca się od kilku lat bardzo niska stopa bezrobocia. W naszym kraju potrzebujemy pilnie wielu pracowników a szczególnie tych w młodym wieku. W pierwszym półroczu 2019 wydano rekordową liczbę zezwoleń na pracę i osiągnęła ona wartość ponad 217 tysięcy. Jest ich, więc o 20% więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Jeśli zaś weźmiemy pod uwagę liczbę obcokrajowców, którzy w polskim ZUS objęci są składkami emerytalnymi i rentowymi to okazuje się, że jest to 644 tysiące osób. Jednocześnie ZUS odnotowuje rosnącą liczbę zasiłków macierzyńskich, które pobierają cudzoziemki.
Zdecydowaną większość obcokrajowców pracujących w Polsce stanowią obywatele Ukrainy. To właśnie dla nich w badanym okresie wystawiono 75% zezwoleń na pracę. Liczby te pokazują jednocześnie, że w tym półroczu po raz kolejny przybyło więcej obywateli Ukrainy niż w poprzednim roku. Jeśli chodzi o zezwolenia na pracę o czasie przewyższającym jeden rok to są one wystawiane dla wysokiej klasy fachowców i specjalistów z Ukrainy.
Pracownicy z Ukrainy przebywający w Polsce dzielą się na dwie grupy. Do pierwszej, najliczniejszej zaliczają się pracownicy sezonowi, którzy przyjeżdżają na krótko, chcą jak najwięcej zarobić i zabrać pieniądze do siebie do kraju. W Polsce wydają oni jedynie konieczne minimum. Wielu z nich jest skłonnych pracować nielegalnie, bez umowy i dzieje się tak głównie na budowach oraz w pracach przy zbieraniu owoców i warzyw. Praca na czarno jest też często notowana w firmach sprzątających, barach i przy opiece nad dziećmi. Pracownicy z tej grupy równie chętnie wyjeżdżają by pracować na czarno do Niemiec i tam podejmują się najprostszych prac. Obok nich funkcjonuje druga grupa obywateli Ukrainy, którzy traktują Polskę, jako miejsce pobytu docelowego. Zniechęceni trudną sytuacją na Ukrainie wierzą, że w Polsce czeka ich lepsze życie. Wielu z nich liczy na to, że z czasem uda im się kupić tutaj mieszkanie i sprowadzić rodzinę.
Wszystko wskazuje na to, że obywatele Ukrainy będą nadal chętnie przybywać do Polski z zamiarem pozostania na stałe. Przemawia za tym chociażby fakt, że w ubiegłym roku uproszczono przepisy dla obcokrajowców pragnących przedłużyć pobyt po trzech miesiącach. Dla obcokrajowców zdecydowanie korzystniej jest pracować w oparciu o zezwolenie na pracę niż korzystając z oświadczenia.
Obywatele Ukrainy chętnie wybierają Polskę, jako miejsce do pracy ze względu na brak bariery językowej, bliskość geograficzną i podobieństwo kulturowe. Czynnikiem, który może nieco utrudniać plany osiadania na stałe jest fakt, że czas legalizacji pobytu dla obcokrajowców ostatnio znacząco się wydłuża.
Twojej firmie brakuje pracowników?
Zatrudnij obcokrajowców!
Pracownicy z Ukrainy zatrudniani przez JD Mercury to najlepszy wybór dla Twojego biznesu.