W pierwszym półroczu 2018 r. w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kartuzach zgłoszono ponad 3 tys. oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi i 224 zezwolenia na pracę sezonową. Plasuje to powiat kartuski w czołówce województwa pomorskiego.

Według danych Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy, powiatowe urzędy pracy z województwa wpisały do ewidencji 66,2 tys. oświadczeń pracodawców o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcom bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę. Wśród pracowników z zagranicy przodowali obywatele Republiki Armenii, Republiki Białorusi, Republiki Mołdawii, Federacji Rosyjskiej, Gruzji i Ukrainy.

Najwięcej oświadczeń w I półroczu 2018 r. zostało wpisanych do ewidencji w Gdańskim Urzędzie Pracy (35,7 tys.). W Powiatowym Urzędzie Pracy w Kartuzach zarejestrowano 3 tys. 377 oświadczeń, co plasuje powiat na czwartym miejscu w województwie.

Pracodawcy najchętniej powierzali pracę obywatelom Ukrainy – około 60 tys. oświadczeń dotyczyło pracowników z Ukrainy (89,2% wszystkich oświadczeń), na drugim miejscu obywatelom Białorusi – blisko 4 tys. oświadczeń, następnie Mołdawii – 1,8 tys., Gruzji – 0,9 tys., Rosji – 0,4 tys. i Armenii 0,1 tys. oświadczeń.

Najwięcej zezwoleń na pracę sezonową w I półroczu br. wydano w powiecie kartuskim (224). Najmniej zezwoleń wydano w powiecie malborskim (1), natomiast w powiatach kwidzyńskim i sztumskim i w Sopocie nie zarejestrowano żadnych zezwoleń na pracę sezonową.

– Wydane w I półroczu br. zezwolenia na pracę sezonową dotyczyły przede wszystkim obywateli Ukrainy 0,8 tys. osób (96,8%). Zdecydowanie mniej na podstawie zezwoleń zatrudnianych było Białorusinów 12 osób (1,5%), natomiast zezwolenia dla obywateli Bangladeszu, Indii, Gruzji, Mołdawii oraz Rosji stanowiły łącznie 1,7% – podkreśla Tomasz Robaczewski z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku.

Warto przypomnieć, że stopa bezrobocia w regionie jest jedną z najniższych w kraju- w czerwcu br. wyniosła na Pomorzu 4,9%, a w powiecie kartuskim – 2,9 %.W województwie pomorskim wciąż utrzymuje się wysokie zapotrzebowanie na pracowników. W wielu branżach brakuje rąk do pracy, dlatego lokalne rynki pracy coraz częściej zasilają pracownicy z innych krajów.

Źródło: expresskaszubski.pl

Info

Z nami mogą Państwo szybko pozyskać zespół pracowników do zrealizowania projektu. Zawsze jesteśmy w kontakcie z naszymi klientami.

Dołącz do nas