Wysokość zarobków w Niemczech zależy od regionu. Najmniej, bo przeciętnie 2183 euro (brutto) miesięcznie zarabiają pełnoetatowi pracownicy w Goerlitz (Saksonia). Najwięcej – 4635 euro – mieszkańcy Ingolstadt w Bawarii.

W zestawieniu krajów związkowych najlepiej wypadł Hamburg – pracownik zarabia tam średnio 3619 euro. Kolejna w statystyce jest Badenia-Wirtembergia (3546 euro) i Hesja (3494 euro). Na szarym końcu znalazła się Meklemburgia-Pomorze Przednie (2391). Niewiele lepiej jest w Turyngii (2459) i Saksonii (2479).

Średnia w całym kraju wynosiła pod koniec ubiegłego roku 3209 euro i była wyższa niż w grudniu 2016. Wtedy przeciętny Niemiec zarabiał 3133 euro. W dalszym ciągu pracownicy w byłej NRD otrzymują o wiele mniej niż zatrudnieni na zachodzie kraju – wynika z analizy. Różnica wynosi ponad 700 euro. Podczas gdy w zachodnich landach przeciętny zarobek wyvosił 3339 euro, we wschodnich (w tym w Berlinie) już tylko 2600 euro.

O wysokości zarobków w regionie decyduje wiele czynników, m.in. obecność zakładów z dobrze płatnymi stanowiskami, kwalifikacje pracowników. Sam poziom zarobków nie mówi jednak nic o sile nabywczej – ta z kolei zależy od kosztów utrzymania (czynszu, cen żywności itp.), których wysokość jest zróżnicowana regionalnie.

Źródło: dw.com

Info

Z nami mogą Państwo szybko pozyskać zespół pracowników do zrealizowania projektu. Zawsze jesteśmy w kontakcie z naszymi klientami.

Dołącz do nas