Zgodnie z raportem Pracuj.pl dotyczącym małopolskiego rynku pracy na tle kraju, region może pochwalić się nie tylko wysokim wskaźnikiem ofert pracy w Polsce, ale również wysokimi wynagrodzeniami i perspektywami zawodowymi.

– W 2017 roku pracodawcy z województwa małopolskiego opublikowali blisko 50 tysięcy ofert pracy – mówi Aleksandra Kowalewska, specjalista ds. PR i CSR grupy Pracuj.pl – Z Małopolski pochodziło niemal co dziesiąte ogłoszenie z minionego roku, co plasuje ten region na trzecim miejscu pod względem liczby ofert pracy. Co więcej, pensje w Małopolsce wciąż utrzymują się na wysokim poziomie.

Dane z raportu Pracuj.pl wskazują, że najwyższe przeciętne wynagrodzenie brutto osiągają pracujący w województwie mazowieckim (5,5 tys. zł), na drugim miejscu znalazło się województwo dolnośląskie (4,9 tys. zł), natomiast na trzecim małopolskie (4,7 tys. zł). Okazuje się, że na najwyższe wynagrodzenia, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn, można było liczyć w Krakowie, gdzie wynosiły 5 tys. zł. To plasuje nasze miasto na trzecim miejscu pod względem wynagrodzenia wśród stolic województw.

– Nic dziwnego, zazwyczaj to w stolicach województw można liczyć na największe zarobki – mówi Artur Kobyliński, analityk danych w Pracuj.pl – Z jednej strony wynika to z faktu, że tam właśnie zlokalizowana jest większość dużych firm, w których jest największe zapotrzebowanie na wysokiej klasy specjalistów. Kolejnym czynnikiem jest fakt, że w dużych miastach znajdują się ośrodki akademickie, co daje potencjalnym pracodawcom dostęp do wykwalifikowanych pracowników. Przykładowo: ponad połowa absolwentów AGH znajduje zatrudnienie w Krakowie.

Nie bez znaczenia pozostaje również doświadczenie. W 2017 roku w Krakowie, przeciętna płaca kierownika wynosiła 9 tys. zł brutto. To daje miastu piąte miejsce w kraju ex aequo z Gliwicami. Z kolei przeciętna płaca osoby zatrudnionej na stanowisku specjalisty wyniosła w Krakowie 4750 zł brutto. Jak w tym kontekście na tle Krakowa wyglądają pozostałe miasta Małopolski? W Tarnowie przeciętna pensja specjalisty wyniosła 3650 zł brutto, a w Nowym Sączu – 3450 zł brutto.

Źródło: biznes. lovekrakow.pl

Info

Z nami mogą Państwo szybko pozyskać zespół pracowników do zrealizowania projektu. Zawsze jesteśmy w kontakcie z naszymi klientami.

Dołącz do nas