en es
JDMercury
T: +48 22 468 17 27
ul. Kalatówki 30, 02-702 Warszawa

Nowości

Umiejętności, które ułatwią awans w 2018 roku


Rada dla tych, którzy chcieliby stać się bardziej konkurencyjnymi na rynku pracy. Programowanie, kompetencje cyfrowe, języki obce, prawo jazdy i samoorganizacja – to pięc umiejętności, których nabycie nie zajmie więcej niż 6 miesięcy, ale wniosą nową wartość do firmy. Zacznij uczyć się już dziś, a w 2018 roku możesz liczyć na awans w pracy.

Programowanie – świadomość technologiczna pracowników to dziś element niezbędny do funkcjonowania nowoczesnej firmy. Dlatego umiejętność programowania jest i będzie w przyszłości bardzo doceniana przez pracodawców z różnych branż.

Kompetencje cyfrowe – zacznij od nauki korzystania z narzędzi biurowych, poczty elektronicznej czy komunikatorów internetowych i rozwijaj się z zakresu bezpieczeństwa sieci i programowania. Przydaje się również Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych (ECDL).

Języki obce – angielski dominuje jako język obcy nauczany w szkołach publicznych i prywatnych, jednak według Instytutu Badawczego Ranstadt, znajomość angielskiego na poziomie dobrym lub biegłym deklaruje tylko 17% Polaków. Na rynku pracy cenione są też inne języki obce, ale ich znajomość również jest niewystarczająca.

Prawo jazdy – w Polsce prawo jazdy kategorii B posiada 80% mężczyzn i 51% kobiet. W 2016 roku wymóg posiadania tego dokumentu pojawił się w 15% ofert pracy. Według raportu Adzuna, obszary zawodowe, w których kierowcy znajdą najwięcej ofert zatrudnienia, to: Logistyka i Magazyn (27%) Budownictwo (23%), Inżynieria (22%). Gdańsk, Poznań i Wrocław znalazły się na szczycie miast z największą liczbą wakatów dla posiadaczy tego dokumentu. W Logistyce przydaje się również dodatkowa kategoria prawa jazdy, np. C, C+E lub D. Kategoria B prawa jazdy jest atutem handlowców, ubezpieczycieli czy dostawców.

Samoorganizacja – zarządzanie sobą w czasie, czyli umiejętność dobrego planowania, przewidywania, oceny sytuacji, multitasking, a także zdolność oceny swoich możliwości i radzenia sobie ze stresem. Brzmi banalnie, ale to jedna z najważniejszych cech wymienianych przez 50% pracodawców poszukujących pracowników w badaniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Zdolność do przebranżowienia się – zdarza się, że awans jest prawie niemożliwy na obecnym stanowisku. Można wtedy rozważyć przebranżowienie się w obrębie firmy lub całkowitą zmianę branży. Najbardziej perspektywiczne zawody 2017 r. według Hays to, m.in.: programista, specjalista IT w obszarze bezpieczeństwa, inżynier (jakości, procesu), specjalista ze znajomością języków obcych, project manager, kontroler finansowy.

Źródła: kodilla.com i zielonalinia.gov.pl

Nie ma problemu z liczbą miejsc pracy, jest problem z ilością pracowników

Dobrany pracownik to klucz do sukcesu każdego przedsiębiorcy. Podczas I Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „CZŁOWIEK WOBEC ZMIAN NA RYNKU PRACY XXI w.” pracodawcy, instytucje z otoczenia biznesu oraz przedstawiciele świata naukowego starali się całościowo spojrzeć na dynamiczne, dokonujące się zmiany na rynku pracy.

W rezultacie doszli do wniosku, że nie ma problemu z liczbą miejsc pracy, jest problem z ilością pracowników. «Mamy nietypową sytuację, jeszcze kilka lat temu nigdy byśmy się czegoś takiego nie spodziewali. Kiedyś przez wiele lat spędzał nam sen z powiek brak miejsc pracy, teraz nie pozwala nam spać brak pracowników», – mówił podczas konferencji wiceprezydent Rudy Śląskiej, Krzysztof Mejer.

Jak twierdzi, w Rudzie Śląskiej bezrobocie jest na niskim poziomie – 4,2%. «Gdy mówimy mieszkańcom podczas organizowanych przez nas spotkań, że brakuje pracowników, odpowiadają „Panie prezydencie, ale jaka to praca? Ile nam oferują? Jakie wynagrodzenia proponują? Stawki głodowe i tak dalej”. To jest ogromny problem, z którym musimy się zmierzyć», – dodał Mejer.

Więcej informacji na ten temat możecie znaleźć na stronie Dziennika Zachodniego.

My pomożemy rozwiązać problem bezrobocia w kraju oraz znaleźć przyzwoitych pracowników firmom.

Otwieramy nasz oddział w Rumi

Szanowni Państwo!


W związku z dynamicznym rozwojem firmy oraz mając na uwadze dobro klientów z największą przyjemnością chcielibyśmy Państwa poinformować iż jutro tj 15.11.2017 r. otwieramy nasz oddział w Rumi.

Zapraszamy na ul. Dąbrowskiego 127.

Oddział będzie czynny od poniedziałku do piątku 9:00 – 17:00

Do zobaczenia!🙂

Kontakt pod nr. tel. +48 577 888 350, +48 728 888 286

Targi pracy w Hiszpanii

W dniach 18-20 Października 2017 r. byliśmy uczęstnikami Targów Pracy Fruit Attraction 2017 Madrid, odbywających się na terenie hali Feria de Madrid, organizowanych IFEMA i FEPEX – Hiszpańska Federacja Owoców, Warzyw, Kwiatów i Żywych Roślin.

Naszym celem było nawiązanie nowych, trwałych relacji. Dziękujemy wszystkim za zainteresowanie naszą firmą i ofertą, wystawcom, organizatorom za ciekawe i gorące dyskusje, uwagi oraz stworzenie miłej atmosfery.

Dobrze przeprowadzona rozmowa kwalifikacyjna

Zatrudnienie odpowiednich pracowników przekłada się na sukces firmy. Dobrze przeprowadzona rozmowa kwalifikacyjna pozwoli wybrać kandydata o najlepszych kompetencjach, zdolnościach oraz największej motywacji do pracy, którego zatrudnienie przyniesie firmie wymierne korzyści.

Przedstawiamy kilka najważniejszych zasad dobrej i efektywnej dla obu stron rozmowy kwalifikacyjnej.

Przygotuj się

Pamiętajmy, że podstawa to jak najlepsze przygotowanie do rozmowy. Należy dokładnie zapoznać się z CV i listem motywacyjnym osoby, która przychodzi na rozmowę o pracę. Warto zaznaczyć sobie punkty, które nas szczególnie interesują lub które wymagają dopowiedzenia, tak byśmy mogli rozwiać wszelkie wątpliwości wynikające z informacji zawartych w dokumentach aplikacyjnych. Warto też wyszukać informacje na temat osoby, z którą się spotykamy w Internecie – spojrzeć na jej aktywność w mediach społecznościowych, profil na Linkedinie – to może nam wiele powiedzieć o kandydacie.

Nic nie zakładaj z góry

Dość często zdarza się, że po przeczytaniu dokumentów aplikacyjnych mamy już zbudowany obraz potencjalnego pracownika. Jednak trzeba na to uważać. Zdarza się, że kandydaci nie zamieszczają w CV istotnych dla nas informacji lub te zamieszczone są przekoloryzowane. Nie wolno nam z góry przyjmować, że to co podane jest w dokumentach, jest w 100 procentach prawdziwe. Nie powinniśmy również oceniać osoby tylko po tym, co ma zapisane w dokumentach, gdyż krótki opis stanowiska w dotychczasowej pracy, może okazać się podczas rozmowy tak rozległy, że będzie to dla nas kandydat idealny. Rozmowa kwalifikacyjna musi być weryfikacją informacji i odpowiedzieć na wszystkie nurtujące nas pytania.

Zadbaj o atmosferę

Rozmowa o pracę jest dla kandydata prawie zawsze stresująca. Oczywiście warto sprawdzić, jak przyszły potencjalny pracownik reaguje na stres. Jednak pamiętajmy o tym, że gdy zadbamy o przyjemną atmosferę podczas rozmowy, jest większa szansa, że pokaże się on nam z tej naturalnej i prawdziwej strony. Warto rozpocząć rozmowę od neutralnych pytań, które trochę oczyszczą atmosferę, pozwolą przełamać lody i dodadzą otuchy osobie, która przyszła na rozmowę kwalifikacyjną. Oczywiście to my musimy być stroną, która prowadzi rozmowę, tak by to nie kandydat przejął nad nią kontrolę, ale bądźmy uprzejmi, nie zapominając np. o przywitaniu, czy o tym by podziękować kandydatowi za przybycie i poświęcony czas.

Opowiedz o firmie i stanowisku, na które rekrutujesz

To bardzo ważne, aby po takiej rozmowie o pracę, kandydat dokładnie wiedział, czego od niego będziemy oczekiwać. Dobrze przygotowana osoba będzie widziała o nas tyle, ile udało jej się znaleźć w sieci – na stronach www czy portalach społecznościowych. Jednak warto dopowiedzieć więcej, tak by znała warunki ewentualnej współpracy, wiedziała dokładnie, jaki będzie jej zakres obowiązków, czy jakie będą wobec niej oczekiwania. Dobrze by miała świadomość, jakie będzie miała możliwości rozwoju i co pracodawca ma do zaoferowania poza wynagrodzeniem. Pozwólmy również, kandydatowi do pracy zadawać pytania na każdy temat pracy w naszej firmie.

Ale to wszystko mozemy zrobić my, otrzymacie Państwo najlepszych pracowników!

Od 1 października 2017 r. zmienił się wiek emerytalny

Od 1 października 2017 r. powszechny wiek emerytalny będzie wynosił:

– 60 lat dla kobiet;
– 65 lat dla mężczyzn.

Od czego zależy wysokość emerytury:

Sami Państwo możecie zdecydować, kiedy przejdziecie na emeryturę. Pamiętajcie jednak, że jej wysokość zależy od:

1) opłaconych i zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne;
2) zwaloryzowanego kapitału początkowego;
3) średniego (statystycznego) dalszego trwania życia.

Oznacza to, że im dłużej pracujecie (płacicie składki), tym wyższą emeryturę otrzymacie.

Od przyszłego roku wzrośnie płaca minimalna

Od 01.01.18 roku płaca minimalna w Polsce wzrośnie o 100 zł i wyniesie 2100 zł brutto, czyli około 1530 zł do ręki (netto). To oznacza, że stawki minimalne zostały podniesione o 5%. Zmieni się także minimalna stawka godzinowa, która wyniesie 13,70 zł brutto za godzinę. Wraz ze wzrostem płacy minimalnej rosną także inne świadczenia, takie jak np. dodatek za pracę w porze nocnej czy podstawa wymiaru zasiłku chorobowego i macierzyńskiego.