Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, jak podaje PAP, przygotowało specjalne rozporządzenie, które ma ułatwić pracodawcom zatrudnienie cudzoziemców.
„Rekomenduje się rozszerzenie przypadków, w których zezwolenie na pracę cudzoziemca jest wydawane bez potrzeby uzyskania informacji starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawcy w oparciu o rejestry bezrobotnych i poszukujących pracy lub o negatywnym wyniku rekrutacji organizowanej dla pracodawcy. Proponuje się wskazanie listy 20 grup elementarnych zawodów określonych według Klasyfikacji Zawodów i Specjalności. Lista ta obejmie łącznie 197 zawodów” – napisało MRPiPS.
„Przyjęte rozwiązanie skróci czas oczekiwania pracodawcy na możliwość podjęcia pracy przez danego cudzoziemca. Jednocześnie nadal badane będzie przez wojewodę oferowane cudzoziemcowi wynagrodzenie pod kątem porównywalności oraz kwalifikacje cudzoziemca” – dodał resort cytowany przez PAP.
Nowe zasady rekrutacji cudzoziemców od początku roku stanowią problem dla urzędów pracy. Okazały się one nieprzygotowane do wdrożenia nowych zasad wydawania pozwoleń na pracę obcokrajowcom.
Według firmy Personnel Service główne trudności wynikają z wydłużenia procedury weryfikacji oświadczeń, zwiększonej liczby załączników do wniosku i wymogu obecności cudzoziemca w Polsce do zarejestrowania dokumentu.
Źródło: praca.money.pl