Pomimo braku rąk do pracy i wakujących stanowisk w wielu branżach osoby w wieku powyżej 55 lat wciąż mają bardzo duże problemy ze znalezieniem odpowiedniego zatrudnienia. Tymczasem jak się okazuje, taki stan rzeczy przynosi straty nie tylko samym tym osobom, ale także polskiej gospodarce. Prognozuje się, że większa aktywizacja zawodowa seniorów w dłuższej perspektywie czasowej mogłaby doprowadzić do wzrostu PKB o około66 mld dolarów. Warto zatem zastanowić się, jak wykorzystać potencjał starszych pracowników?
Szacuje się, że młode bezrobotne osoby przeciętnie szukają pierwszego lub kolejnego zatrudnienia przez około dwa miesiące. Im natomiast starszy pracownik, tym okres ten proporcjonalnie się wydłuża. Z tego też powodu ludzie w wieku przedemerytalnym rzadko decydują się na zmianę pracodawcy, nawet jeśli nie są zadowoleni z obecnych warunków pracy i płacy. Choć osoby te zwykle dysponują dużym doświadczeniem zawodowym, firmy wolą zatrudniać młodszych pracowników, gdyż jest to dla nich tańsze rozwiązanie. Polska w porównaniu do innych europejskich krajów od lat pozostaje daleko w tyle, jeśli chodzi o aktywizację zawodową seniorów. Trzeba będzie to zmienić w najbliższym czasie, biorąc pod uwagę niekorzystne trendy demograficzne.
Zdecydowanie bardziej przyjazne dla starszych pracowników są firmy zagraniczne. Stosuje się w nich różne udogodnienia dla seniorów, na przykład w postaci udostępnienia im możliwości korzystania z elastycznego czasu pracy lub też odpowiedniego dostosowania do ich potrzeb stanowiska pracy. Oswajaniu tych osób z nowymi technologiami służy natomiast tworzenie zespołów mieszanych wiekowo. W ten sposób pracownicy z różnych grup wiekowych uczą się nawzajem różnych rzeczy, przyswajając sobie nowe zdolności i umiejętności.