Według ekspertów zmniejszenie czasu pracy i zwiększenie wynagrodzenia miałoby pozytywny wpływ na efektywność pracowników. Wzrosłoby również ich zadowolenie z wykonywanej pracy.
Zgodnie z badaniami Kantar Millward Brown, przeprowadzonymi dla Work Service, osoby prowadzące własną działalność pracują tygodniowo średnio o 15 godzin dłużej niż osoby na etacie. Przypominamy – w Polsce pracownik pełnoetatowy pracuje średnio 8 godzin dziennie w ciągu tygodnia pracy.
Zgodnie z raportem OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju), ukazującym przeciętny roczny czas pracy jednego pracownika w poszczególnych krajach, Polska znajduje się w trzeciej dziesiątce. Polski pracownik średnio spędza w pracy 1792 godzin rocznie. Na pierwszym miejscu, z liczbą 1363 godzin przepracowanych godzin rocznie, znajdują się Niemcy. Na kolejnych miejscach plasują się kraje skandynawskie, Holandia oraz Szwajcaria. Wynika z tego, że pracownik w Niemczech pracuje rocznie średnio o 24% mniej, niż pracownik w Polsce.
Serwis ladbible.com podaje, że obecnie w Wielkiej Brytanii wydajność pracowników jest nieznacznie większa, niż 10 lat temu. Prowokuje to stwierdzenia, że na rynku pracy nastał kryzys wydajności. Taka sytuacja ma również miejsce w innych krajach. Przykładowo – porównując Wielką Brytanię z Francją i Niemcami można stwierdzić, że brytyjski pracownik produkuje ciągu pięciu dni tyle, ile niemiecki czy francuski w ciągu czterech.
Przyczynami niskiej wydajności pracowników mogą być różnorodne zjawiska ekonomiczne, takie jak chociażby starzenie się społeczeństwa. Alfie Stirling, badacz z NEF, uważa, że sposobem rozwiązania tego problemu może być podniesienie dochodów w grupie najmniej zarabiających oraz skrócenia dnia pracy. Dzięki temu pracownicy będą wypoczęci i zyskają
Twojej firmie brakuje pracowników?
Zatrudnij obcokrajowców!
Pracownicy z Ukrainy zatrudniani przez JD Mercury to najlepszy wybór dla Twojego biznesu.