Nowoczesne technologie zrewolucjonizowały świat niemal w każdym aspekcie jego funkcjonowania. Dotyczy to również rynku pracy. Zastosowanie nowych wynalazków w masowej produkcji niewątpliwe zwiększyło jej wydajność, doprowadziło też do zmiany wymagań pracodawców względem pracowników.
Dzięki nowym technologiom oblicze współczesnego rynku przeobraża się w błyskawicznym tempie. Pojawia się zapotrzebowanie na pracowników o wyższych kwalifikacjach zawodowych, zdolnych do obsługi komputera i innych maszyn. Technologie wpływają na sposoby wykonywania pracy oraz na specyfikę jej postrzegania. Sprawiają, że zanika tradycyjny, ośmiogodzinny model pracy na rzecz elastycznego jej czasu i realizowania różnych zadań i projektów on-line. Wraz z ich wprowadzeniem pojawiają się też różne zagrożenia, dotyczące na przykład bezpieczeństwa poufnych danych, a także zwiększone ryzyko wypadków przy pracy z uwagi na nieumiejętność obsługiwania nowych urządzeń. Obecnie coraz więcej pracowników zmuszonych jest do samozatrudnienia, które powoduje wyłączenie spod ochrony pracowniczej. Z kolei zwiększenie ilości pracy wykonywanej na siedząco sprzyja otyłości i chorobom krążenia.
Kształtowanie bezpiecznych miejsc pracy w dobie cyfryzacji nie jest prostym zadaniem. Mimo to należy podjąć wysiłki na drodze do tego celu. Z nowoczesnymi technologiami przyszłe kadry robocze trzeba oswajać już na początku ich zawodowej kariery, najlepiej jeszcze w trakcie nauki w szkole i na studiach. Warto także w miarę możliwości czynnie angażować pracowników we wdrażanie nowoczesnych rozwiązań produkcyjnych. Z kolei opracowanie kodeksu etycznego wykorzystywania wynalazków pozwoli ograniczyć różne nadużycia w tym względzie.