Przez rok przybyło w Polsce ponad 160 tys. cudzoziemców, którzy pracują lub prowadzą działalność gospodarczą. To wzrost o 42 proc. Mowa o cudzoziemcach zgłoszonych do ubezpieczenia społecznego.

– Na terenie województwa podlaskiego liczba cudzoziemców od czerwca 2017 roku wzrosła o 74 proc. Jest ich prawie 10 tys. – to aż o ponad 4 tys. więcej niż rok temu – mówi Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Najwięcej cudzoziemców ubezpieczonych na terenie białostockiego oddziału ZUS ma obywatelstwo ukraińskie – 4497, białoruskie – 3881 i rosyjskie – 212.

– Jak widać, większość obcokrajowców w naszym województwie nadal stanowią Ukraińcy, ale są wśród nich m.in. także Banglijczycy, Afgańczycy, Nepalczycy – dodaje Katarzyna Krupicka. – W białostockim oddziale ZUS zgłoszono do ubezpieczeń przedstawicieli 86 narodowości.

Według danych statystycznych na koniec czerwca 2018 r., do ubezpieczeń w ZUS w całym kraju zgłoszono już łącznie ponad 540 tys. obcokrajowców. Największą grupą cudzoziemców w Polsce wciąż są obywatele Ukrainy, jest ich ponad 403 tys. Następni, dużo mniej liczni, są Białorusini – prawie 30 tys.

– Liczba cudzoziemców pracujących w naszym kraju rośnie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że obcokrajowiec, który pracuje w naszym państwie, właśnie w Polsce podlega ubezpieczeniom społecznym (wyjątkiem jest sytuacja, gdy wyklucza to umowa między Polską a krajem macierzystym pracownika) – wyjaśnia Katarzyna Krupicka. – Oznacza to, że składki tych osób, tak samo jak składki obywateli Polski, zasilają Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, a to z niego wypłacane są bieżące świadczenia dla wszystkich osób zgłoszonych do ubezpieczeń w ZUS.

Źródło: poranny.pl

Info

Z nami mogą Państwo szybko pozyskać zespół pracowników do zrealizowania projektu. Zawsze jesteśmy w kontakcie z naszymi klientami.

Dołącz do nas