Nowoczesne technologie stwarzają nieograniczone możliwości w rozwoju przedsiębiorstw. Dla pracowników i pracodawców oznacza to nieuchronne zmiany w funkcjonowaniu organizacji. Prognozuje się, że w niedługim czasie pojawią się nowe, nieznane jeszcze dotąd zawody i stanowiska pracy, a wiele z tych, które istnieją dzisiaj, wkrótce przejdzie do przeszłości.
Osoby, które wykonują proste i mało skomplikowane, odtwórcze prace, mogą się czuć zagrożone utratą pracy na skutek dokonującej się już teraz na naszych oczach mechanizacji tych czynności. Aktualnie wcale nierzadkim zjawiskiem jest sytuacja realizowania większości zleconych zadań przez odpowiednio zaprogramowane do tego roboty, obsługiwane zaledwie przez kilka osób. Wiele znanych obecnie zawodów odejdzie w niepamięć, a na ich miejsce wejdą kolejne, związane przede wszystkim z szeroko pojętym rozwojem innowacyjnych technologii. Duża część pracowników będzie musiała nie tylko się przekwalifikować, ale także wykształcić w sobie tzw. kompetencje miękkie, uzdalniające do pracy w zespole. Zapewne już w niedługim czasie w niektórych branżach zostaną wycofane etaty, a wzajemna współpraca między pracownikami i pracodawcami będzie odbywała się na innych, bardziej elastycznych zasadach.
Samodzielność i kreatywność w każdej dziedzinie – tego będą wymagać od podwładnych w pierwszej kolejności pracodawcy, co zresztą dzieje się już obecnie w wielu różnych przypadkach. Pracownicy powinni czuć się związani z firmą, co można osiągnąć dzięki włączaniu ich w procesy decyzyjne. W budowaniu sprawnie działającego zespołu pracowniczego niebagatelną rolę odgrywają menadżerowie.
Warto pamiętać o tym, że naszą przyszłość kreujemy już dziś.