Czasy, gdy Polacy panicznie bali się utraty zatrudnienia, póki co, odeszły w niepamięć. Z przeprowadzonych niedawno badań wynika, że aż 70% naszych rodaków nie wykazuje lęku o swoją najbliższą zawodową przyszłość. Sprzyjająca koniunktura gospodarcza i rynek pracownika dają nam poczucie pewności zatrudnienia.
Aktualnie pracownicy czują się względnie bezpiecznie na rynku pracy, niska liczba osób bezrobotnych bowiem oznacza dla pracodawców poważne problemy ze znalezieniem nowych osób na wakujące stanowiska pracy. Podwładni doskonale zdają sobie sprawę z tego, że ich ewentualne odejście z pracy wiązałoby się z poważnymi kłopotami dla pracodawcy. Stąd też to właśnie oni w większości wypadków obecnie są stroną dyktującą warunki na rynku pracy. Faktycznie tendencje te odnoszą się tylko do przedstawicieli wybranych branż, niemniej jednak, Polacy wychodzą z założenia, że w razie utraty pracy nie będą mieli problemu ze znalezieniem nowego zatrudnienia w innej firmie, a czasem nawet w innej branży.
Do głównych zadań polskich władz nasi obywatele zaliczają troskę o rynek pracy, wyrażającą się choćby we wprowadzaniu rozwiązań sprzyjających dalszemu ograniczaniu problemu bezrobocia oraz wzmacnianiu pozycji pracownika na rynku pracy. Kwestie te są dla nich istotniejsze niż na przykład zagadnienia związane z ochroną środowiska.