Coraz częściej, oprócz mrocznych wizji pojawiają się sygnały mówiące o pozytywnych efektach jakie Sztuczna Inteligencja (SI) może mieć na gospodarkę i społeczeństwo.

Odpowiedzią na wyzwania stawiane przez światową gospodarkę ma być zapowiedziana przez wicepremiera Jarosława Gowina podczas Impact’18 – Polska Strategia Rozwoju Sztucznej Inteligencji.

– Inwestowanie w sztuczną inteligencję zawsze będzie inwestowaniem w człowieka – w tego, który jest twórcą inteligentnych maszyn. I to musi wyznaczać kierunek naszych działań – zaznaczył Gowin zapowiadając powstanie strategii.

Strategia powinna połączyć wysiłki administracji publicznej oraz sektora przedsiębiorstw. Takie dokumenty rozwojowe powstały już w szeregu państw europejskich, nie mówiąc o światowych liderach – Chinach czy Stanach Zjednoczonych. Strategia rozwoju sztucznej inteligencji powinna dotyczyć wielu obszarów, w tym edukacji oraz badań naukowych.

– Polska posiada duży potencjał przede wszystkim wynikający z dużej liczby zdolnych ludzi. To pozwala na przystąpienia do rozwiązywania problemów przy niskim kapitale początkowym. Sztuczna inteligencja jest dziedziną, w której próg wejścia jest dość niski. Oczywiście w pewnym momencie trzeba dysponować coraz większym kapitałem – tłumaczy Prof. Chorowski, Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Aby móc skutecznie konkurować w globalnym wyścigu innowacji, Polska nie tylko musi nadgonić lata zacofania technologicznego, ale powinna również inwestować w najnowocześniejsze technologie. Dzisiaj liczy się wielkość gospodarki, jej zasoby ludzkie, ale przede wszystko stopień innowacyjności oraz zdolność społeczeństwa do kreowania nowych technologii. Sztuczna Inteligencja może stać się kolejnym impulsem dla rozwoju polskiej gospodarki, ale aby tak się stało należy wyraźnie wspierać polskie firmy SI, stworzyć odpowiednie zachęty finansowe i warunki prawne by przygotować się do nadchodzących zmian.

Źródło: money.pl

Info

Z nami mogą Państwo szybko pozyskać zespół pracowników do zrealizowania projektu. Zawsze jesteśmy w kontakcie z naszymi klientami.

Dołącz do nas