Polska przyciągnęła bezpośrednie inwestycje zagraniczne (BIZ) typu greenfield, czyli relatywnie mniejsze przedsięwzięcia, o największej liczbie miejsc pracy w Europie w 2017 r. – wynika z raportu „fDi Intelligence: Global greenfield investment trends”.

Liczba projektów w ramach bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce wzrosła o 24 proc. do 338. To daje kraju 5. miejsce w Europie. Polska jest też na 1. miejscu pod względem liczby miejsc pracy stworzonych dzięki projektom BIZ w 2017 r., przy wzroście o 53 proc. – wynika z raportu.

– Ponad 99 tys. zatrudnienia daje nam niepodważalną pozycję lidera w skali naszego kontynentu. Za nami, z 80 tys. miejscami pracy, jest zarówno zdetronizowana Wielka Brytania, jak i Rosja (70 tys.) – skomentował wiceprezes Polskiej Agencji handlu i Inwestycji Krzysztof Senger.

Agencja zwróciła też uwagę, że szacowana łączna suma wydatków zagranicznych inwestorów w Polsce wzrosła o niemal połowę i wyniosła 14,8 mld dol. Poprawił się również całkowity udział capeksu BIZ w Polsce w europejskim rynku – z 6 proc. w 2016 r. do 8 proc. w 2017 r.

Senger podkreślił, że Warszawa przyciąga szczególnie inwestorów z sektora usług dla biznesu. – Flagowymi przykładami są JP Morgan, który ma zatrudnić ok. 3 tys. specjalistów, oraz Johnson&Johnson, otwierający tutaj swoje globalne centrum doskonałości – dodał. Realizację obu inwestycji wsparła PAIH.

Źródło: money.pl

Info

Z nami mogą Państwo szybko pozyskać zespół pracowników do zrealizowania projektu. Zawsze jesteśmy w kontakcie z naszymi klientami.

Dołącz do nas