Minister przedsiębiorczości i technologii, Jadwiga Emilewicz pytana podczas forum gospodarczego Wizja Rozwoju o oczekiwania związane z tą ustawą podkreśliła, że dzięki temu dokumentowi czas decyzji o udzieleniu przywilejów podatkowych będzie skrócony co najmniej o pół roku.

Minister zaznaczyła, że dzięki nowej ustawie, inwestor będzie mógł wybrać dowolne miejsce w Polsce i zgodnie z mapą pomocy publicznej będzie mógł taką pomoc publiczną uzyskać. Emilewicz wyraziła nadzieję, że „za sprawą tego dużego uprzywilejowania całego terytorium uda się zainteresować inwestorów obszarami, w których przez ostatnie lata nie pojawiali się”.

Podczas panelu „Strefa w każdej gminie szansą dla rozwoju regionu” wiceprezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE), Paweł Lulewicz wyjaśnił, że celem spotkań z tego cyklu jest m.in. analiza terenów inwestycyjnych. „Docieramy do gmin i powiatów, aby zdiagnozować ich potencjał i w oparciu o istniejącą infrastrukturę zbudować ofertę inwestycyjną” – wyjaśnił. Uważa, że dzięki nowym przepisom będą „wyrównywane szanse dla małych, średnich przedsiębiorstw działających lokalnie w gminach”.

Burmistrz gminy Skarszewy (Pomorskie), Jacek Pauli ocenił podczas panelu, że dzięki ustawie gmina będzie mogła „skuteczniej walczyć o inwestorów”. „Do tej pory procedura była czasochłonna, przez to nie wszyscy decydowali się na pozyskiwanie atrakcyjnych nieruchomości” – mówił. Zauważył, że lokalni inwestorzy pytają już o to, w jaki sposób mogliby skorzystać z tych przepisów. Zwrócił uwagę, że na terenie gminy jest „kilku poważnych inwestorów, którzy chcieliby rozwinąć „swój biznes”, ale bazując na gminie Skarszewy.

PSSE poinformowała, że specjalne strefy ekonomiczne staną się regionalnymi centrami obsługujących inwestorów, z kompleksową wiedzą na temat terenów inwestycyjnych na swoich obszarach. „Będą to tzw. one stop shops, do których przedsiębiorcy mogą się zwrócić na każdym etapie inwestycji” – podano. Główne założenie ustawy o wspieraniu inwestycji polega na tym, że zwolnienie z podatku dochodowego na okres od 10 do 15 lat będzie niezależne od miejsca inwestycji, co ma wyrównywać szanse regionów i stwarzać korzystne warunki inwestycyjne wszystkim przedsiębiorcom.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Info

Z nami mogą Państwo szybko pozyskać zespół pracowników do zrealizowania projektu. Zawsze jesteśmy w kontakcie z naszymi klientami.

Dołącz do nas